Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home Zdravie Korumpovaní slovenskí lekári: Niektorí nás neváhajú "predať" za dovolenku!
Korumpovaní slovenskí lekári: Niektorí nás neváhajú "predať" za dovolenku! PDF Tlačiť

31.03.2011 Autor: Alex Berger, Foto: Archív Diva.sk

Keď sme pred niekoľkými dňami na stránkach magazínu Diva.sk priniesli článok s názvom Očkovanie je obrovský podvod a na HIV existuje liek, tvrdí popredný ex-farmaceut, očakávali sme, že článok vyvolá zmiešané reakcie. No nečakali sme, že o ňom budete až tak vášnivo diskutovať a už vôbec nie, že sa nám mnoho z vás ozve do redakcie, či už s rôznymi otázkami, ale aj s vlastnými šokujúcimi svedectvami.

A tak sa zdá, že praktiky opisované v knihe Johna Virapena Nežiadúci účinok: Smrť Slovensku vôbec nie sú cudzie, skôr presne naopak. V našej krajine, kde zdravotníctvo už od čias zániku totality stále čaká na ozdravenie, no bez výsledku, sú tieto praktiky podľa niektorých vašich vyjadrení na dennom poriadku.

Z viacerých vašich postrehov vám dnes ponúkame výpoveď doktorky farmácie, nazvime ju pre ochranu jej súkromia Mirkou, ktorá popisuje hneď niekoľko oblastí, v ktorých si farmaceutické spoločnosti "masírujú" slovenských lekárov. Ako sama Mirka hovorí, nemožno všetkých našich lekárov hádzať do jedného vreca, no nájdu sa aj také prípady, a nie je ich vôbec málo, pre ktorých už medicína dávno nie je apriori o liečení pacientov, ale o biznise s farmaceutickými partnermi. Pre lepšiu predstavu neprinášame výňatky z mailu od Mirky, ale jeho kompletné znenie. 

VÝZVA

Ste lekárom/-kou, farmaceutom/-kou, farmaceutickým reprezentantom a máte s podobnými praktikami skúsenosti? Napíšte nám o tom na Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. !

Milá redakcia magazínu Diva.sk, musím reagovať na Váš článok týkajúci sa praktík farmaceutických firiem. Ja sama som farmaceutka a za tú dobu, čo v lekárni pracujem, som mala možnosť nahliadnuť bližšie do vzťahov farmaceutická firma - farmaceut, resp. farmaceutická firma - lekár. Keďže v súčasnosti stále platí zákon, podľa ktorého má právo LEKÁR rozhodnúť, ktorý konkrétny liek s určitou účinnou látkou predpíše pacientovi, pozornosť farmaceutických firiem sa obracia predovšetkým na nich. Medzi farmaceutickými reprezentantmi mám však viacero bližších známych, takže mám informácie o tom, aké praktiky sa bežne používajú na motivovanie lekára k preskripcii konkrétneho lieku.

Vo svojom e-maili ďalej Mirka špecifikuje najskôr svoje osobné skúsenosti s podivným predpisovaním liekov, neskôr opisuje nie ojedinelú prax podchytávania lekárov farmaceutickými reprezentantmi.

Ja osobne mám s podozrivým predpisovaním určitého lieku tiež skúsenosti. Za všetky uvediem príklad z mojej praxe, keď som počas jednej 12-hodinovej pohotovostnej služby vydala cez 10 kusov toho istého antibiotika o tej istej sile. Mala som dojem, akoby lekár na pohotovosti iné antibiotikum ani nepoznal. Bolo jedno, akú má pacient diagnózu, či je to 50 kilogramov vážiaca žena alebo 120-kilový vysoký muž, stále predpisoval tú istú silu a to isté dávkovanie konkrétneho antibiotika. Bolo mi to veľmi čudné, pretože za celý deň predsa nemôžu chodiť na pohotovosť pacienti s totožnou diagnózou, a aby pri svojej rôznej stavbe tela, veku, hmotnosti a pod... dokonca potrebovali stále ten istý liek. Pochopila som to až neskôr, keď som sa dozvedela, že spomínaný lekár veľmi úzko spolupracuje s farmaceutickou firmou, ktorá toto antibiotikum vyrába...

Ďalšie informácie o praktikách, ktoré sa týkajú podchytávania lekárov farmaceutickými spoločnosťami, sa Mirka dozvedela od svojho blízkeho známeho, farmaceutického reprezentanta.

Známy pracuje pre jednu z najväčších farmaceutických firiem na svete. Všetko, čo som sa dozvedela, korešponduje s tým, čo píše Dr. Virapen vo svojej knihe Nežiadúci účinok: Smrť. Táto nemenovaná farmaceutická firma sľúbila lekárovi – špecialistovi dovolenkový pobyt v hodnote cca 5000 eur v exotickej destinácii v 5-hviezdičkovom hoteli all-inclusive. Naoko sa táto "akcia" tvárila ako medzinárodný kongres lekárov – špecialistov, ale v skutočnosti sa jednalo skôr o dovolenku s niekoľkými večernými prednáškami. Tento exkluzívny pobyt mal lekár dostať za predpísanie 1000 kusov konkrétneho lieku za určité obdobie. Pred farmaceutickým reprezentantom lekár otvorene hovoril o tom, koľko citujem "cukríkov" má ešte predpísať, aby spomínaný pobyt dostal. Priamo pred očami reprezentanta vypísal niekoľko balení tohto lieku na svojich rodinných príslušníkov a známych. Teda ľudí, ktorí tento liek ani zďaleka nepotrebovali. Ale zdravotná poisťovňa ich, samozrejme, preplatila. Dokonca v tomto prípade šlo o liek dosť špecifický, ktorý sa predpisuje len na určitú diagnózu a je až liekom 2. voľby. To znamená, že sa predpise, až keď zlyhá liečba lacnejším a bezpečnejším liekom, ktorý sa podáva aspoň tri mesiace. Toto pravidlo sa tu bez problémov obchádzalo...

Prípad, ktorý Mirka vo svojom maili  opisuje, je len v drobnostiach odlišný od tých, ktoré spomínal bývalý riaditeľ farmaceutickej pobočky vo Švédsku John Virapen. Stotožňuje sa s ním aj v tom, že my, pacienti, by sme sa o nám určenú liečbu mali zaujímať viac.

Toto je len zlomok informácií, ktoré sa ku mne dostali, ale aj to stačilo na to, aby som veľmi silno pochybovala o pohnútkach lekárov pri preskripcii. Netvrdím, že sa dá zovšeobecniť, ale neprekvapilo by ma, keby takéto praktiky boli bežným javom a nie len zriedkavosťou. Myslím si, že toto je natoľko závažná téma, že by sa o nej malo viac diskutovať, a hlavne pacienti - laici by sa mali viac zaujímať o lieky, ktoré sú im predpisované. Je ich základným právom vedieť všetky informácie o svojej liečbe, čiže prečo im bol predpísaný práve daný liek, aké má nežiadúce účinky, či existuje nejaká alternatíva a podobne. Bohužiaľ, farmaceutický priemysel vidím ako jeden veľký biznis, napriek tomu, že v ňom pracujem, ktorý si nekladie za prioritu zdravie ľudí, ale zisk...

Spomínaný e-mail od doktorky farmácie Mirky nebol jediný, no zverejnili sme ho ako prvý, pretože Mirka prijala našu ponuku na spoluprácu. Po dohode s ňou pre vás čitateľky a čitateľov magazínu Diva.sk odo dnes spúšťame poradňu, ktorá sa bude týkať farmaceutických výrobkov a liečiv. V tejto poradni sa môžete lekárničky Mirky pýtať na svoju liečbu, na alternatívne liečivá, alebo nežiadúce účinky, či iné problémy týkajúce sa jej profesie.

Farmaceutická poradňa

Svoje otázky do tejto poradne nám môžete zasielať na e-mailovú adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Doktorka Mirka vám na ne postupne začne odpovedať a jej odpovede zverejníme na stránkach magazínu Diva.sk.

 

Meniny má

Včera : Blanka
Dnes : Adolf
Zajtra : Vratislav(a)

Fotogáléria Foto

Rohace_ples...
Rohace_plesa_ 19Rohace_plesa_ 19

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.