Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home Úradná tabuľa Stromy napadnuté lykožrútom treba čo najskôr odstrániť
Stromy napadnuté lykožrútom treba čo najskôr odstrániť PDF Tlačiť

Stromy napadnuté lykožrútom treba čo najskôr odstrániť

 

Okresný úrad v Dolnom Kubíne, pozemkový a lesný odbor, zvolal 25. novembra pracovné zasadnutie obhospodárovateľov lesov,  ich  odborných lesných hospodárov a starostov obcí z území s kalamitným premnožením podkôrneho hmyzu. Cieľom stretnutia bolo dôsledné uplatnenie ochranných opatrení proti podkôrnemu hmyzu v smrekových porastoch na lesných pozemkoch a bielych plochách, ktorý sa rozšíril v katastrálnych územiach obcí Oravský Biely Potok, Podbiel, Krivá, Dlhá nad Oravou, Chlebnice, Sedliacka Dubová, Horná Lehota, Oravský Podzámok, Pokryváč, Pribiš, Malatiná a Pucov na ploche okolo 2500 ha. V katastrálnom území Malatiná je priamo ohrozená prakticky celá pastva. Najväčšie napadnutie 943 ha je zaznamenané v Dlhej nad Oravou. Napadnuté plochy sú po pravej strane rieky Orava v smere od Kraľovian do Trstenej.

Na stretnutí sa prítomní dohodli, dokedy musia napadnuté plochy odstrániť. Tento dátum bol stanovený na koniec marca budúceho roka, ak sa tento termín  nestihne, predpokladajú, že smrekové porasty v týchto územiach do piatich rokov úplne vymiznú. Premnoženie podkôrneho hmyzu je podľa odborníkov spôsobené hlavne klimatickou zmenou, lykožrút má ideálne podmienky v teplom počasí, do jedného roka môže vyrojiť až trikrát. Vývoj larvy trvá 6 až 10 týždňov. Larva, keď je slabá zima, prezimuje a na jar v máji sa opäť vyrojí. Z jedného smreka môže vyletieť až 150 000 lariev, ktoré doletia do troch kilometrov. V našich podmienkach poznáme štyri druhy lykožrúta, smrekového, tvorí až 95% a je najväčší, lesklého, ktorý napáda aj mladé porasty do 20 rokov, severského, napáda 40-ročné stromy a smrečinového, ktorý nenalietava na ležiace drevo, nevytvára ohniská, ale napáda ihličie, ktoré postupne vybledne a odpadne.

Lykožrút v našich podmienkach vždy existoval, ale nebol taký premnožený, lebo nielen teplé počasie pôsobí na jeho rozmnožovanie, ale aj neodborná lesná činnosť. Medzi hlavné príčiny spôsobené lesnou činnosťou patria nevyťažené a nevypálené zbytky po ťažbe. Pri ťažbe dreva nestačí vyrúbať len suché napadnuté stromy, ale hlavne stromy okolo nich. Že sú napadnuté poznáme podľa odlúpenej alebo napadnutej kôry, napadnutého koreňa, vytekajúcej živice a žltého sfarbenia ihličia. Preto najskôr musíme vyťažiť okolité  napadnuté stromy, v suchároch sa lykožrút už nenachádza.

PSU Malatiná napadnuté stromy likviduje aby sa zabránilo ešte väčším škodám na lesných porastoch.
 

Meniny má

Včera : Jozef
Dnes : Víťazoslav
Zajtra : Blahoslav

Fotogáléria Foto

Bacovske_dn...
Bacovske_dni_2014__0066Bacovske_dni_2014__0066

Reklamné banery

Trasa Valašskej Kultúry
Poslanecký klub EĽS
Práca v Európe

Prihlasovacie menuNeoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.