Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home Politika a Ekonomika Sýrski rebeli nepriamo priznali zodpovednosť za chemický útok!
Sýrski rebeli nepriamo priznali zodpovednosť za chemický útok! PDF Tlačiť

Sýrski rebeli nepriamo priznali zodpovednosť za chemický útok!

/ Damask 31. augusta (HSP/VR/Foto: TASR)

 

Chemický útok nervovým plynom si podľa najnovších informácií vyžiadal okolo 1400 obetí

Rebeli sa priznali k nehode s nervovým plynom kvôli nesprávnemu zaobchádzaniu

 

V interview s Daleom Gavlakom, ktorý je spravodajcom Blízkého východu pre AP a Mint Press News, sýrski rebeli naznačili, že sú zodpovední za minulotýždňový chemický útok. 

“Na základe mnohých rozhovorov s doktormi, obyvateľmi Ghout, rebelmi a ich rodinami (…) mnohí veria, že niektorí rebeli dostali chemické zbrane prostredníctvom veliteľa saudskej tajnej služby, Princa Bandara bin Sultana, a oni sú aj zodpovední za smrteľný útok nervovým plynom”, hovorí Dale Gavlak. 

Rebeli poznamenali, že sa tak stalo kvôli nehode spôsobenej nesprávnym zaobchádzaním s chemickými zbraňami, ktoré im dodali. 

“Môj syn ku mne prišiel pred dvoma týždňami a opýtal sa ma, že čo si myslím, aké sú to zbrane, ktoré mal vtedy prevážať”, povedal Abu Abdel-Moneim, otec rebela, ktorý bojoval za zvrhnutie Assada a žije v Ghoute.

Ďalej Gavlak píše, “Abdel-Moneim povedal, že jeho syn a ďalší 12 rebeli zomreli v tuneli, v ktorom skladovali zbrane. Otec priznal, že zbrane sa k rebelom dostali cez saudských militantov, známych ako Abu Ayesha a popísal zbrane takto: niektoré mali “rúrkovitý tvar” a ostatné boli ako “obrovské plynové fľaše”.”

“Nepovedali nám, čo za zbrane to boli, alebo ako by sme ich mali použiť”, posťažovala sa žena bojujúca na strane rebelov. “Nevedeli sme, že to boli chemické zbrane. Nikdy by nám nenapadlo, že sú to chemické zbrane.” 

“Keď saudský princ Bandar dáva takéto zbrane ľuďom, mal by ich dávať tým, ktorí vedia, ako s nimi zaobchádzať,” upozorňuje rebelka. Ona ako aj ďalší rebeli v článku nechceli spomenúť ich plné mená zo strachu z odplaty. 

Reportér Gavlak sa tiež odvoláva na článok z britského Daily Teleraph o tajných rusko-saudských rozhovoroch, v ktorých princ Bandar pohrozil prezidentovi Putinovi teroristickým útokom na zimných olympijských hrách v Soči, ak Rusko nezmení svoj postoj ohľadom Sýrie.  

“Princ Bandar sľúbil, že zaistí ochranu ruskej námornej základni v Sýrii, ak bude Assadov režim zvrhnutý. Zároveň však naznačil hrozbu čečenských teroristických útokov na olympiáde v Soči, ak nedôjde k dohode,” pokračuje článok. 

“Môžem vám zabezpečiť ochranu na zimnej olympiáde v Soči. Čečenské skupiny, ktoré ohrozujú bezpečnosť hier, máme pod kontrolou my”, povedal údajne saudský princ prezidentovi Putinovi. 

Mint Press News uvádza, že niektoré informácie nemohli byť nezávisle overené a prisľúbili, že budú tieto informácie k tejto téme sledovať a aktualizovať.

Zdroj:  http://www.hlavnespravy.sk/syrski-rebeli-nepriamo-priznali-zodpovednost-za-chemicky-utok/136435/
 

 

Meniny má

Včera : Uršula
Dnes : Sergej
Zajtra : Alojza

Fotogáléria Foto

Bacovske_20...
Bacovske_2009_19_nedela_228Bacovske_2009_19_nedela_228

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.