Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home Zdravie Lymfodenopatia: Ako na chronicky zväčšené lymfatické uzliny u detí
Lymfodenopatia: Ako na chronicky zväčšené lymfatické uzliny u detí PDF Tlačiť

Pred nedávnom nás naša čitateľka poprosila o článok venovaný lymfadenopatii u detí (odborne tiež lymphadenopatia, angl. lymphadenopathy), teda chronické zväčšenie a zápal lymfatických uzlín.

Ide o ochorenie, ktoré na Slovensku trápi nespočetné množstvo detí. Z pozorovania rodiča súdia, že problémy ich detí s touto diagnózou sa zvyčajne začali po absolvovaní niektorého z „povinného“ očkovania.

Príbehy sú takmer všetky podobné. Za krátky čas po očkovaní sa dieťaťu na krku alebo iných miestach zväčšili uzliny. Nasleduje behanie po lekároch, poliklinikách či nemocniciach doprevádzané mnohými vyšetreniami. Dokonca neraz skončia rodičia s deťmi na onkológii.

 

Prejdú týždne, mesiace a výsledok konvenčnej medicíny nie je žiadny. Dokonca sa toto ochorenie dnes už považuje za normálny stav, z ktorého deti vraj časom vyrastú.

Zdá sa vám takéto zdôvodnenie normálne? Uspokojíte sa s uvedeným tvrdením a budete čakať? Dokedy?

Ak nie ste typ rodiča bezvýhradne dôverujúci tápajúcim lekárom, ktorí sami nevedia ako toto ochorenie liečiť, potom určite hľadáte riešenia. V našom dnešnom článku nezaručujeme, že takéto riešenie máme, no pokúsime sa podať vám vo vašom snažení pomocnú ruku.

Príčiny lymfadenopatie

Ako mnohí z vás už viete, očkovanie je silným zásahom do imunity vášho dieťaťa. Napriek proklamovaným prínosom o posilnení imunity, v skutočnosti očkovanie vedie k jej oslabeniu.

Dôkazom sú ordinácie lekárov plné očkovaných detí. Tie neočkované málokedy bývajú choré a ak, tak choroba u nich do pár dní prejde sama.

Po očkovaní sa funkcia zdravého imunitného systému naruší a otvoria sa dvere pre rôzne baktérie, vírusy a iné patogény. Lymfatický systém je prvou obrannou líniou tela v boji proti infekciám. Nečudo potom, že deti s rozhádzaným imunitným systémom sú viac náchylné na rôzne infekcie.

Pri chronických infekciách doprevádzaných antibiotikami lymfatické uzliny trpia najviac. Od pochopenia príčin sa logicky dostaneme k možnej liečbe.

Prírodná liečba chronického zápalu uzlín

Keďže príčinou zväčšených uzlín sú zápaly a infekcie, liečba by mala byť zameraná práve týmto smerom. Tá by mala pozostávať na týchto troch pilieroch:

1. Detoxikácia pomocou enzýmov

2. Strava a posilňovanie imunity

3. Iné užitočné veci

Poďme si postupne rozobrať každý z nich.

1. Detoxikácia pomocou enzýmov

V prípade zápalov sa v ich mieste vyskytuje množstvo metabolických splodín, toxínov a odumreté vírusy, baktérie i vlastné tkanivá. Na odstraňovanie týchto látok je sú vhodné enzýmy.

Keďže v tomto prípade sa jedná o deti, nie je možné im podávať zvyčajné preparáty určené pre dospelých. Okrem toho mnohé enzymatické prípravky sú vo forme tabliet, ktoré sa musia užívať celé, aby prešli žalúdkom a vylúčili sa až v črevách. Inak by ich žalúdočné kyseliny neutralizovali.

Napríklad vitamín C môže byť malým deťom podávaný tak, že sa tableta rozdrví na prášok a ten sa potom rozpustí v tekutine. Tú aj malé deti bez problémov vypijú. V prípade enzýmov to však nie je možné.

Riešením tu môže byť podávanie prírodných rastlinných enzýmov, ktoré sú odolné voči žalúdočnej kyseline. Medzi potraviny bohaté na takéto enzýmy patria rôzne druhy ovocia. Ich najjednoduchšie podávanie pre deti je vo forme čerstvých odšťavených džúsov.

Džúsy sú v tomto prípade výhodnejšie ako celé ovocie. Síce budú o niečo chudobnejšie na vlákninu, no v tomto prípade sú enzýmy dôležitejšie ako vláknina. A vo forme džúsov ich môžu deti prijať oveľa viac ako keby konzumovali celé ovocie alebo zeleninu.

Použiť sa dajú rôzne druhy ovocia – jablká, hrušky či pomaranče a pridať môžete aj niektorú zeleninu, ako napríklad mrkvu. Obzvlášť odporúčaným v tomto prípade je ananás – ten obsahuje veľké množstvo kvalitných enzýmov.

Iným príkladom je papája, tá sa však sa v našich obchodoch nepredáva tak hojne, ako práve ananás. Preto ho určite pridajte do vášho odšťavovača k ostatnému ovociu.

Tuto by som ešte raz chcel pripomenúť, že džúsy musia byť čerstvo odšťavené. Tie, čo kúpite v obchode sú pasterizované a žiadne enzýmy sa v nich už nenachádzajú. Ak by sa nachádzali, nevydržali by v obchode stáť rok, ale len pár hodín, nanajvýš dní, ak by boli chladené.

2. Strava a posilňovanie imunity

Obnova rozhádzanej imunity po očkovaní je nemenej dôležitá. Detoxikácia je podstatná, no v prípade nedostatočnej imunity a zlej stravy by sa ochorenie znova vrátilo.

Na uvedený účel sa v zdrojoch alternatívnej medicíny uvádzajú tieto prostriedky:

a) bylinné čaje alebo tinktúry – senovka grécka, šípky, sladké drievko, echinacea, zázvor, divozel, pískavica, olivové listy, lopúch, púpava, lipkavec

b) vitamíny: A, C a D (dostatok slnka), minerály: selén a zinok

c) hydratácia – uistite sa, že dieťa pravidelne prijíma dostatok tekutín, najlepšie čistej vody

d) jednoduchá alkalická strava – slepačia polievka, zeleninové džúsy, listová zelenina varená v pare. Takéto jedlá odľahčia tráviaci systém a prenechajú viac energie imunitnému systému

e) obmedzte kyselinotvorné jedlá prispievajúce k formovaniu hlienu ako napríklad mliečne výrobky, cukor a potraviny z pšenice. Ak už pšeničné, tak radšej celozrnné pečivo ako biele. Tiež obiloviny ako proso alebo pohánka sú zásadotvorné.

f) prospešné potraviny sú tiež zázvor, čili a chren. Keďže sa ale jedná o malé deti, ich použitie v tomto prípade bude zrejme obmedzené.

g) probiotiká obnovujúce zdravú črevnú mikroflóru. Obzvlášť je toto dôležité, ak bolo dieťa predtým „liečené“ antibiotikami.

h) olej z tresčej pečene (bohatý na vyššie spomínané vitamíny A a D).

i) jód  je veľmi dôležitý pre činnosť štítnej žľazy a produkciu ďalších dôležitých hormónov a enzýmov  pre metabolizmus a imunitu

j) kurkuma je jednou z najsilnejších prírodných protizápalových látok. Sila protizápalového účinku kurkumy je porovnateľná so steroidnymi kortikoidmi, no bez ich vedľajších účinkov.

3. Iné užitočné veci

Medzi niektoré ďalšie odporúčané veci vhodné pri odstraňovaní prejavov a tiež napomáhajúcich liečbe zväčšených lymfatických uzlín patria nasledovné:

a) jemná masáž postihnutých lymfatických uzlín. Môžete pri tom použiť sladký mandľový, jojobový olej alebo ricínový olej

b) byť v teple a nedovoliť aby dieťa prechladlo. Obzvlášť pozor je treba dávať na obličky, ktoré sú pre dobre fungujúci lymfatický systém prioritné.

c) vyhýbať sa alergénom na ktoré je dieťa alergické

d) dostatok spánku

Máte vlastné skúsenosti s úspešnou liečbou lymfadenopatie u vašich detí? Potom budeme radi ak sa s nami aj ostatnými čitateľmi o ne podelíte dole v komentároch!

Niektoré z použitých zdrojov: zdroj1, zdroj2
Zdroj:  www.badatel.sk

 
 

Meniny má

Včera : Vilma
Dnes : Ferdinand
Zajtra : Petronela

Fotogáléria Foto

hasicsky_de...
hasicsky_den_2013_011hasicsky_den_2013_011

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.