Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home Politika a Ekonomika Ľudia nie sú dostatočne inteligentní na demokraciu, hovoria vedcil
Ľudia nie sú dostatočne inteligentní na demokraciu, hovoria vedcil PDF Tlačiť
 
Ľudia nie sú dostatočne inteligentní na demokraciu, hovoria vedci

Ľudia nie sú dostatočne inteligentní na demokraciu, hovoria vedci Demokratický proces je založený na predpoklade, že občania, prinajmenšom väčšina z nich, vedia rozpoznať najlepšieho politického kandidáta alebo najlepšie politické myšienky. Ale rastúca skupina vedcov odhaľuje nešťastný aspekt ľudskej psychiky, ktorá vyvracia tento názor, a naznačuje, že demokratické voľby produkujú priemerné vedenie a politiku.

 

Z výskumu vedenom Dávidom Dunningom, psychológ na Cornell University, vyplýva, že nekompetentní ľudia v podstate nedokážu posúdiť právomoc iných ľudí, alebo postrehnúť kvality myšlienok iných ľudí. Napríklad. Keď ľudia nepoznajú odborné pohľady na daňovú reformu, je pre nich veľmi ťažké rozpoznať kandidátov, ktorí sú skutočnými odborníkmi. Jednoducho nemajú mentálne nástroje potrebné na zmysluplné posudky.

 

V dôsledku toho množstvo informácií o politických kandidátoch nedokáže prepísať posudzovaciu neschopnosť mnohých voličov . Záverom je, že "veľmi inteligentné myšlienky bude pre ľudí ťažké prijať, pretože väčšina ľudí sa neprepracovala k schopnosti rozpoznať dobré myšlienky," povedal Dunning.

 

On a jeho kolega Justin Kruger preukázali, že ľudia sú plní sebaklamu pokiaľ ide o ich vlastné intelektuálne schopnosti. Či už vedci testujú schopnosť ľudí hodnotiť vtipy, správnosť gramatiky, alebo dokonca vlastný výkon v šachoch, tak dvojica zistila, že ľudia vždy hodnotia svoj výkon ako "nadpriemerný". Aj ľudia, ktorí v testoch skončia na samom dne. Nekompetentní ľudia sú príliš neschopní to rozpoznať.

 

 Nekriticky hodnotíme schopnosti iných ľudí rovnako ako sami seba. "Vzhľadom k tomu, že ste neschopným, ste horším sudcom chopnosti iných ľudí," povedal Dunning. V jednej štúdii vedci požiadali študentov hodnotiť iných. "Zistili sme, že tí študenti, ktorým sa darilo horšie v teste, dali nepresnejšie známky ostatným študentom." V podstate nedokázali rozpoznať správnu odpoveď aj keď to videli.

 

Dôvod pre toto odpojenie od reality je jednoduchý: "Ak máte medzery vo vašich poznatkoch v danej oblasti, potom nie ste schopní posúdiť svoje vlastné nedostatky alebo nedostatky druhých," povedal Dunning. Z testov napodiv vzišlo, že ľudia majú tendenciu sa rýchlo a presne dohodnúť na tom, kto má najhoršie výsledky, zatiaľ čo nedokážu rozpoznať najlepšieho.

 

Najviac nekompetentní medzi nami hrajú úlohu kanárikov v uhoľnej bani a znamenajú najväčšiu bezradnosť v poňatí demokracie. “Skutočne nevzdelaní ľudia môžu byť najhoršími sudcami kandidátov a myšlienok,” povedal Dunning. Ale všetci trpíme určitým stupňom slepoty vyplývajucej z našich osobných nedostatkov z odborných znalostí.

 

Mato Nagel, sociológ v Nemecku, nedávno implementoval Krugerove teórie v počítačovej simulácii demokratických volieb. V jeho simulovanom matematickom modeli volieb vyšli vlastné vodcovské schopnosti voličov v krivke tvaru zvončeka - niektorí boli naozaj dobrí vodcovia, niektorí, naozaj zlí, ale najvýraznejším bol fakt , že každý volič nie je schopným rozpoznať vodcovské schopnosti politického kandidáta ktorý je lepší než on sám. Ak takáto voľba bola simulovaná, tak kandidáti, ktorých vodcovské schopnosti boli len o málo lepšie ako priemer, vždy vyhrali. Nagel dospel k záveru, že demokracia len zriedka, alebo nikdy, vyberie najlepších vodcov. Výhodou oproti diktatúre, alebo inej forme vlády, je len to, že "účinne zabráni nižším ako priemerným kandidátom stať sa vodcami."

 

Preklad JS

http://news.yahoo.com/people-arent-sm art-enough-democracy-flourish-scientists -185601411.html Je náboženstvo kompatibilné s liberálnou demokraciou? http://www.trincoll.edu/depts/csrpl/Reli gion%20and%20Liberal%20Democracy/relibde m.htm Moc zabíja. http://www.mega.nu/ampp/rumme l/pk.chap8.htm

 

Názor: Centralizovaná demokratická spoločnosť je kontrolovaná oportunistami, ktorí dokážu šikovne manipulovať rozhodujúcou masou spoločnosti cez masmédia, vzdelávanie a náboženstvo. Táto skupina potom používa metódu buriny, ktorá dokáže zahlušiť všetky kultúrne rastliny v okolí. Burina jednoducho musí byť všade: v škole, v kostole, v rádiu, v novinách, v televízii. Len aby zahlušila čokoľvek kultúrne.

 

 U jedincov na nižšej intelektuálnej úrovni, ktorej stačia znalosti zo základnej školy, intelektuálny deficit ľahko nahrádza charizmatický vodca, ktorý myslí za nich. Toto potom prerastá v masovú kultúru kde HZDS alebo Smer získavajú skoro 100% hlasov.

 

Úroveň vzdelania nehrá podstatnú rolu, pretože sa spája s oportunizmom. Náboženským fanatikom môže byť traktorista rovnako ako vysokoškolsky vzdelaná figúra. Podobne je to s politickým pohľadom na svet. Najväčší vplyv má zrejme rodinné prostredie a spoločenské kruhy. Je známe, že národný buditelia Slovenska v 19. storočí boli z rodín protestantských kňazov.

 

Centralizovaná demokracia nápadne pripomína diktatúru. Ak by sa aj v nejakej časti krajiny našla komunita schopná vybrať správneho kandidáta a správnu politickú líniu, tak burina to zahluší a zrovná. Nehovoriac o tom, že na úrovni miestnej samosprávy sa demokracia zúžila na súboj rodinných klanov, teda kmeňové spoločenstvo. Absurdistanom sú rómski starostovia, keď sa pretlačí demokracia na úkor vlastníkov pozemkov, ktorí sú v podstate utláčaní v tomto systéme.

 

Švajčiarsko tieto problémy nemá. A nemá ani protesty. Bolo by absurdné protestovať proti vlastným rozhodnutiam. Eliminovať negatívne sily, decentralizovať a diverzifikovať, môže zrejme jedine priama demokracia.

 

Táto štúdia len poukazuje na to, ako je zastupiteľská demokracia odlúčená od reality. http://reclaimdemocracy.org/weekly_artic le/corporate_influence_education_kohn.ht ml

 

Meniny má

Včera : Uršula
Dnes : Sergej
Zajtra : Alojza

Fotogáléria Foto

Bacovske_dn...
Bacovske_dni_2014__0378Bacovske_dni_2014__0378

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.