Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home Zdravie Koxartróza
Koxartróza PDF Tlačiť
Napísal damian    Wednesday, 02 February 2011

Koxartróza

Konečne som sa dostala k tomu, aby som napísala o liečení mojej svokry. Má 82 rokov. Asi pred 6 rokmi ju začali liečiť na koxartrózu. V podstate to začalo bolesťami, neskôr už musela používať jednu, potom dve palice. Stav sa evidentne a dosť rýchlo zhoršoval. Na jeseň v roku 2009 som si uvedomila, že ak niečo neurobíme, do jari bude na vozíku a možno aj to s problémami. Každý pohyb bol pre ňu problémom. Vstať zo stoličky znamenalo niekoľko minútovú prípravu a obrovské bolesti. Vtedy som sa rozhodla požiadať o radu Vás.

Jednou stránkou boli rady, druhou presvedčiť 81 ročnú osobu, že ak dala našim „lekárom“ šancu a niekoľko rokov konzumovala lieky, ktorými ju dopovali (evidentne neúspešne) aby dala šancu alternatíve. Zapojili sme celú rodinu, vrátane vnučiek, ktorým nedokáže nič odoprieť.

Našťastie, jej dcéra, s ktorou žije zobrala celý problém rázne a všetky pokyny dosť presne dodržiavala. Takže od januára 2010 sme začali s radikálnou zmenou. Po prvé ju dcéra prinútila piť denne 2l vody so 4 lyžičkami (cca 16 gramov) vitamínu C. Našťastie dokázala „prepočuť“ jej lamentovanie, že celé dopoludne strávi medzi WC a izbou. Všetci sme chápali, že pre ňu je to dosť veľký problém. Ale aj to sa začalo postupne upravovať (po hydratacii dehydrovaneho tela).

Zároveň pri raňajkách pila pohár vlažnej vody s lyžičkou jablčného octu a lyžičkou domáceho medu. To isté pila na obed, ale už bez medu. Okrem toho sme jej vyrobili plátenné vrecko (poprešivané) naplené morskou soľou, ktoré sme zohrievali na šporáku a prikladali na boľavé miesta. Z kúpeľov vo vani s morskou soľou sme sa báli, lebo mala problém sa dostať do vane a tiež von.

Zároveň užívala doporučené doplnky (nechcem to nazývať liekmi, lebo tie pre mňa v poslednom období strácajú pôvodný význam) vo vysokych davkach podľa denne priloženej štruktúry:

 

MultiGuard Osteo Advance 4+4 tablety

Glukosamin komplet 4 tablety

Betain HCL 4+4+4 tablety s jedlom

Enzýmy na trávenie – 1+1+1 tableta s jedlom

 

Okrem toho zmenšila konzumáciu bielej múky a bieleho cukru a užívala striedavo ľanový a rybí olej.

Túto terapiu sme aplikovali asi pol roka. Na jeseň 2010 bola na vyšetrení na ortopédii. Pani doktorka si veľmi pochvaľovala, že jej dobre „trafila“ lieky, lebo kvalita kostí sa zlepšila. Neinformovali sme ju, že začala užívať iné liečivé prípravky. Nikdy neviete, ako zareaguje lekár a ešte odradí človeka od nastúpenej liečby. Zároveň, ako ďalší účinok liečby sa jej upravil tlak na 130/90. V minulosti mávala 170/100-110.

V súčasnosti berie svokra aj silný Vitamín D a pije prevažne destilovanú vodu. Zakúpili sme kvôli tomu domáci destilátor vody. Pijeme vodu aj my, nakoľko už tiež máme svoje roky a možno je lepšie začať si pomáhať skôr, ako je to nevyhnutné.

Nemôžeme povedať, že sa stav úplne zlepšil (82 rokov), že nemá bolesti, ale ešte stále chodí napriek tomu, že v lete jej dali invalidný vozík. Ten používa len na dlhšie trasy. Na jeseň nas velmi prekvapila, ked sme ju stretli na konci záhrady. Trochu nás to šokovalo, ale aj milo prekvapilo.

Na jar chceme liečbu zopakovať. Je pravda, že sa na ňu skladá celá rodina, lebo naše poisťovne Vám naozaj účinnú liečbu nepreplatia. Ale čo viac, ako zdravie máme v tomto živote?

Inak, minuly tyzden sme sa opat presvedcili o kvalitach nasich lekarov. Manzel bol u lekara okrem ineho s tym, ze ho uz dlhsie boli plece - hlavne pri pohybe. V minulosti som mala nieco podobne a ortoped to nazval "zmrznute rameno" (nakoniec mi pomohol Wobenzym, ale napadlo ma, ci by mu nepomohol enzym od Vas – kedze je silnejsi). Odpoved lekara bola - citujem: "pozrite si rodne cislo". Nevedela som, ci sa smiat, alebo plakat. Tak potom im verte.

Alena

ZDROJ:   www.badatel.sk

 

Meniny má

Včera : Miloslav
Dnes : Prokop
Zajtra : Sv.Cyrila a sv.Metoda

Fotogáléria Foto

Z_prechod_2...
Z_prechod_2011_04Z_prechod_2011_04

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.