Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home
10. ročník Bačovských dní v Malatinej PDF Tlačiť

Bačovské dni po desiatykrát

Trinnásť súťažiacih odvážlivcov v práskaní bičom rozohnalo uplynulý víkend nad Malatinou mraky.

Počasie prialo divákom na jubilejnom festivale valaskej kultúry, ktorý sa uskutočnil 17. a 18. júla v Malatinej, iba sčasti. Ani to ich však neodradilo a za vôňou syra, chuťou žinčice či na programy folklórnych súborov a skupín ich prišlo takmer dvetisíc.

Usporiadatelia - Obec Malatiná a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku ponúkli okrem dvojdňového folklórneho programu, ktorý sa niesol v znamení návratov najúspešnejších súborov z predchádzajúcich ročníkov, ponúkli i výstavy, niekoľko súťaží a turistický výlet.


A ním začali i Bačovské dni. Viac ako 50-ka turistov si na výlete prezrela Prosiecku dolinu. O 16.00 hodine boli v Základnej škole v Malatinej sprístupnené výstavy, na ktorých si návštevníci mali možnosť pozrieť autorskú výstavu plastík ľudového rezbára Jána Špulera z Bobrova i predajnú výstavu tradičných tkaných kobercov z Malatinej od Magdalény Palugovej .
Okrem nich organizátori v základnej škole pripravili aj keramikársku tvorivú dielňu s lektorkou Vierou Šinálovou. Tvorivá dielňa zaujala hlavne deti, ktoré si mali možnosť vyskúšať točenie na hrnčiarskom kruhu i modelovanie z hliny.
O 18.00 hodine sa dianie presunulo do amfiteátra, kde sa ako prvá sa predstavila hudobná skupina Bezobratři z Brna. Skupina tak nadviazala na minuloročný program Premeny hudby, ktorý dal priestor hudobným zoskupeniam, ktoré inšpiráciu čerpajú z ľudového materiálu a tvorivo ho pretvárajú.
Druhým českým hosťom bol folklórny súbor Soláň z Rožnova pod Radhoštěm, z poľských súborov sa predstavili Ozarowiaci z Ozarova pri Varšave. Sobotný program vyvrcholil hodinovým profilom folklórneho súboru Rozsutec zo Žiliny.

I keď nedeľa dopoludnia privítala divákov dažďom, o 10.00 hodine sa priestor pri amfiteátri Skalka naplnil ľudovými tvorcami, ktorí výsledky svojej tvorivej práce a zručnosti rúk prezentovali na tradičnom jarmoku ľudových remesiel.
V rámci jarmoku prebiehala i súťaž o najkrajšie jahňa. V diváckej ankete, kde rozhodovali návštevníci Bačovských dní, zvíťazilo jahňa baču Jána Červeňa z Veličnej – Revišného.
V Základnej škole v Malatinej si mohli diváci pochutnať na výrobkoch z ovčieho mlieka. Hlasovaním vo verejnej ochutnávke rozhodli o najlepšom hrudkovom syre, údenom syre, oštiepku i žinčici. Hlasovala však i odborná porota.
V amfiteátri sa pred folklórnym programom mohli predviesť aj bičiari. Svoje schopnosti si na presnosť úderu zmeralo trinásť súťažiacich, medzi ktorými nechýbali ani ženy. Prvé miesto získal Juraj Lovás z Liptovských Sliačov, na druhom sa umiestil iba 5-ročný Martinko Garabáš z Malatinej a na treťom Ján Škvarka z Malatinej.

Záver Bačovských dní patril programu s názvom Návraty, v ktorom účinkovali úspešné folklórne skupiny a súbory z predchádzajúcich ročníkov. Spolu s folkloristami z Nižnej sa diváci ocitli na salaši v Hldočíne, folklórna skupina z Babína predstavila hradenie košiarov na holi Magura a folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu ukázala zábavu na salaši po strihaní oviec. V programe účinkovali aj folklórne súbory Soláň z Rožnova pod Radhoštěm, Ozarowiaci z Ozarova, krajanský divadelníci z poľského Podwilku a folklórny súbor Oravan z Nižnej, ktorému patril záver programu.

Autor: Miroslav Žabenský
zabensky @osvetadk.sk

Vyhodnotenie súťaže o najchutnejší výrobok z ovčieho mlieka


Súťaže sa zúčastnili nasledovné družstvá: Poľnohospodárske družstvo Malatiná,
Poľnohospodárske družstvo Žaškov, SHR Ing. Páltik Veličná – bača Ján Červeň,
AGROVEX Novoť.
Súťažné vzorky boli zastúpené vo všetkých kategóriách.
Súťaž hodnotila odborná porota v zložení: MVDr. Ján Kráľ, D. Kubín,
MVDr. Branislav Buša, D. Kubín, Ing. Michal Šulič,D. Kubín
dňa 18. 7. 2010 v čase od 11.00 – 13.00 hodiny s nasledovnými výsledkami.
V kategóriách uvádzame aj hodnotenie verejnosti :

Kategória ovčí syr hrudkový 1. miesto Ján Červeň, Veličná
2. miesto PD Žaškov
3. miesto PD Malatiná
Hodnotenie verejnosti : PD Malatiná

Kategória ovčí syr údený 1. miesto PD Žaškov
2. miesto PD Malatiná
3. miesto AGROVEX Novoť
Hodnotenie verejnosti : PD Malatiná

Oštiepok 1. miesto PD Malatiná
2. miesto Ján Červeň
3. miesto -
Hodnotenie verejnosti : PD Malatiná

Kategória žinčica 1. miesto PD Malatiná
2. miesto PD Žaškov
3. miesto Ján Červeň
Hodnotenie verejnosti : PD Malatiná
Osobitnú cenu získal za inovácia výrobkov z ovčieho syra :
Ovčí syr hrudkový s bazalkou – Agrovex Novoť.

Súťaž o najkrajšie jahňa

Nasledovné poradie určili diváci formou anketových lístkov :
1. miesto : bača Ján Červen /Revišné/
2. miesto : PD Malatiná
3. miesto : PD Malatiná

Súťaž v praskaní bičom na presnosť.

Zúčastnilo sa 13 súťažiacich zo Slovenska.
1. miesto : František Lupták , Liptovské Sliače
2. miesto : Martinko Garabáš, Malatiná /5 rokov/
3. miesto : Ján Škvarka, Malatiná

Ďakujeme za Vašu návštevu.


FOTOGALÉRIA TU:

Posledná úprava Streda, 22 September 2010 06:57
 

Meniny má

Včera : Zlatica
Dnes : Priestupný rok
Zajtra : Albín

Fotogáléria Foto

zimny_prech...
zimny_prechod_2009_0163zimny_prechod_2009_0163

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.