Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home
Nerád robím veci na poslednú chvíľu PDF Tlačiť
Aj keď je 26-ročný Zdenko Kubáň najmladším starostom na Orave, rozhodne mu nechýbajú skúsenosti s obecnou samosprávou. Pred štyrmi rokmi ho Malatinci zvolili za poslanca obecného zastupiteľstva, a keďže získal najviac hlasov, stal sa ako 22-ročný zástupcom starostu. Je slobodný a svoj čas delí medzi obec a školu. Študuje politológiu na Univerzite Cyrila-Metoda v Trnave. Obdobie po skúškach sme využili na položenie niekoľkých otázok.
  Prečo ste sa rozhodli pred štyrmi rokmi kandidovať na poslanca a minulý rok už na starostu?
- Život človeka sa skladá z malých udalostí. Tak napríklad mňa trápilo, keď som išiel do školy a neskôr do práce, po kolená v snehu. A neboli mi ľahostajné aj iné veci, ktoré môže starosta z titulu svojho postavenia ovplyvniť. Keďže nie som z ľudí, ktorí stoja pri plote alebo sedia v krčme za stolom a rečnia, no nekonajú, rozhodol som
sa ponúkať riešenia problémov, ktoré trápia občanov. Svoju kritiku obmedzujem na oblasti, v ktorých mám aj riešenia.
Povedali ste: Podarilo sa nám. Starosta bez pomoci poslancov nič nezmôže. Ako to vyzerá v obecnom zastupiteľstve Malatinej?
- Výborne. Parafrázujem vašu otázku. Starosta s pomocou poslancov viac zmôže. Všímam si ľudí a s tými šikovnými a ochotnými sa snažím spolupracovať.
Snažím sa obklopiť ľuďmi, ktorí niečo vedia a nechcú za všetko len výhody. Sú medzi nami ľudia, ktorí si chcú dať všetko preplatiť. Volám ich bločkoví ľudia (úsmev) na všetko prinesú  bloček, niekedy možno aj neoprávnene... Práca starostu a poslancov však nie je vždy len o peniazoch. Medzi tlačiacimi mlynskými kameňmi zákonov a občanov musím hľadať najprijateľnejší možný kompromis.
Preto sa možno niekedy občanom zdá, že som na nich náročný. Pred voľbami som si vybral ľudí, s ktorými by som sa rád stretol na prvom obecnom zasadnutí
a uvítal ich ako poslancov a poslankyne. Podarilo sa a všetci zasadli do poslaneckých kresiel. Rozdelili sme si úlohy a zatiaľ sa nám ich darí plniť, napriek tomu, že nikto z práce
poslanca nezbohatne. Za to im patrí moje poďakovanie, ale aj poďakovanie všetkých občanov. Všetci chceme dedinu potlačiť dopredu a nie dozadu. Sám by som to nezvládol.
  Problémy obce poznáte už viac ako štyri roky. Prekvapilo vás niečo po zasadnutí na kreslo starostu?
- Niečo áno, niečo nie. Prekvapilo ma napríklad aj to, že aj keď môj predchodca bol vyučený elektrikár tak elektrina, lepšie povedané elektrická sieť obce je poddimenzovaná!? Potrebujeme nový transformátor, na realizáciu ktorého je potrebné vybaviť množstvo potvrdení.
Ďalej sme zistili, že rozvodná skriňa verejného osvetlenia nespĺňala technické požiadavky a v januári sme museli investovať do novej rozvodnej skrine aj na
úkor toho, že sme boli päť dní bez verejného osvetlenia. Bezpečnosť občanov je prvoradá.
Neprekvapila ma pracovná náročnosť a niekedy aj 12 hodinová pracovná doba. S tým som
rátal.
  Aké máte ešte plány? 
- Približne pred jeden a pol rokom sa začalo s vybavovaním povolení na výstavbu bytového domu so šestnástimi bytmi.
Myslel som si, že v súčasnosti sa už bude stavať. Bohužiaľ, bytovka nielenže nestojí, ale celý projekt „zamrzol“. Opäť projekt rozbieham a momentálne vybavujem tri stavebné povolenia, ktoré súvisia s výstavbou tohto bytového domu. Mrzí ma, že tento rok už nestihneme termín na podanie žiadosti o podporu výstavby z ministerstva SR.
   A čo kultúra a šport?
Máme pekný amfiteáter. Využívame ho hlavne počas Bačovských dní, ale chceli by sme v ňom usporiadať rockový aj gospelový festival. Nerád robím
veci na poslednú chvíľu, snažím sa všetko plánovať dopredu. Už som oslovil riaditeľa Oravského osvetového strediska, aby sme sa stretli a začali pripravovať Bačovské dni 2007, napriek tomu, že budú až druhý júlový týždeň. Už 24. februára sa v Malatinej zídu milovníci bielej stopy a turisti na Prechode malatinským chotárom a v jeseni ich priláka cykloprechod. Dúfame, že aj tento rok bude účasť vysoká podobne ako to bolo počas predchádzajúcich rokov. Na podujatia, ktoré budeme v obci poriadať pozývame aj všetkých vašich čitaleľov.
Martin Pavelek   Noviny Orava, 19. 2. 2007
Posledná úprava Utorok, 19 Máj 2009 17:25
 

Meniny má

Včera : Milica
Dnes : Helena
Zajtra : Lýdia

Fotogáléria Foto

bacovske_20...
bacovske_2011_17_282bacovske_2011_17_282

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.