Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná
Home
Prechod Malatinskou magistrálou 2009 PDF Tlačiť
Dňa 21. februára 2009 sa uskutočnil VIII.  ročník lyžiarskeho a pešieho zimného prechodu Malatinskou magistrálou.
Akciu organizovali KST Pajta Malatiná a Obecný úrad Malatiná.
„It´s a perfect day.....“, príjemná povzbudivá melódia ma prebrala z melanchólie nedosnívaného sna. (Ešte našťastie, že nespieva Žbirka svoj „čierny deň“, lebo to by sme boli dnes veru v peknej ..... kaši.)
Bola sobota 21. februára 2009 a mňa, ako aj mnoho mojich spoluobčanov, čakal namáhavý deň. Práve na dnes bol naplánovaný tradičný malatinský zimný prechod. Je to športová akcia, podporovaná obcou a KST Pajta, ktorá sa snaží prinútiť všetkých domasedov, aby aspoň raz v roku opustili teplo domova a poprechádzali sa v treskúcej zime na čerstvom vzduchu. Pre tých zdatnejších je pripravená bežkárska trasa, kde si môžu zmerať svoje sily dokonca aj s niekoľkými profesionálmi, ktorí sa pravidelne zúčastňujú tejto športovej „zábavy“.
Cieľ je jasný – s vypätím všetkých vnútorných a vonkajších síl dosiahnuť „pajtu“ . Pajta je pomenovanie pre drevenicu, ktorá služila ako útočisko pre pastiera s ovcami v zlom počasí. Známa sa stala najmä tým, že sa v nej natáčala slovenská rozprávka Perinbaba, na čo sme patrične všetci obyvatelia Malatinej právom hrdí. Ale naspäť k veci.
      Stretnutie všetkých účastníkov prechodu sa uskutočnilo o  8 hod. pred budovou Obecného úradu.
Milo som bol prekvapený bohatým počtom odvážlivcov. Počasie nám prialo, slniečko sa síce usmievalo len skúpo, ale vietor si na dnes zobral voľno, čo nám hralo do karát (sneh a fujavice vysoko v horách naživo nemusím, stačí, keď si občas pozriem nejaký katastrofický film). Celú budovu okrášlili poopierané bežky a o lepšiu náladu a príval novej energie sa postaralo občerstvenie, ktoré v podobe šišiek a horúceho čaju pripravili šikovné ruky malatinských gazdiniek.
Plný entuziazmu a chuti po dobrodružstve sme vyrazili. Každý išiel ako vedel, niekto na bežkách a niekto musel ísť aj po vlastných. Pár lenivcov si dokonca zapriahlo aj kone. Ale aby sme im nekrivdili, na koňoch sa viezol obrovský kŕdeľ detí, pre ktoré to bol nezabudnuteľný zážitok. Po vytrvalom boji s chladom a vlastným telom sme po X hodinách dorazili na miesto určenia. No musím priznať, nebol to žiadny výstup na Mont Everest, ale na druhej strane ani prechádzka ružovou záhradou.
Na pajte nás privítal plápolajúci ohník a dobre padol aj pohárik „pálenôčky“. Studený vzduch príjemne ohrial aj veselý zvuk harmoniky, ktorý všetkých účastníkov motivoval k veselému spevu a tancu. Veselých rozhovorov o nadobudnutých zážitkoch z bežkárskych pretekov nebolo konca. Uprostred studených zasnežených hôr sa stretlo množstvo srdečných ľudí všetkých vekových kategórií. Bol som šťastný, že som sa mohol zúčastniť a ak budem môcť prídem určite aj o rok. Príďte tiež a zažijete to, čo sa doma pred televízorom zažiť nedá .......pocítite teplo hôr a ľudského priateľstva ...
...V dolinách ľudia nemajú zamknuté brány, majú tam srdcia čisté a vľúdne ako prúdy riek. Je to kraj kde prísne štíty hôr ticho dolín múdro strážia ... Je to Slovensko -čarovné, hrdé mám ho rád!


Fotogaléria  TU.
Posledná úprava Nedeľa, 08 Marec 2009 21:24
 

Meniny má

Včera : Zdenka
Dnes : Ľuboš,Ľubor
Zajtra : Vladislav

Fotogáléria Foto

Hasic_sutaz...
Hasic_sutaz_2013_Kralovany_02Hasic_sutaz_2013_Kralovany_02

Reklamné banery

Neoficiálna stránka obyvateľov obce Malatiná, Ochrana osobných údajov.